Об’єднання співвласників житла поступово стає одним з найефективніших механізмів реалізації енергозбереження, враховуючи можливості, які є в ОСББ.
Так, на Чернігівщині ОСББ спромоглося утеплити будинок і при цьому сплатити лише 5% від вартості матеріалів та робіт. Аби інші теж могли перейняти позитивний досвід, ми дізнались у заступника голови цього об’єднання, яким чином вони реалізовували проект.
Сьогодні в Прилуках (Чернігівська область) діє 40 ОСББ, при цьому в 2016 році очікується створення ще 20 ОСББ, відповідно до плану розвитку міста. Про це повідомив заступник міського голови міста Прилуки – Дмитро Іванов.
Одним з найперших ОСББ в місті стало «Діамант 19», створене ще 1998 року. 140 чоловік із 70 квартир будинку по вулиці Вокзальна, 19 є членами об’єднання. Як розповів нам їхній представник, за час свого існування силами ОСББ замінили труби та перекрили покрівлю, встановили дитячий майданчик та огорожу біля під’їзду,.
Більше 6 років тому це ОСББ за власні кошти встановило прилад обліку тепла, після чого прослідкували значну економію. За словами заступника міського голови, економія за тепло після встановлення лічильника складає близько 30%.
Утеплення багатоквартирного будинку та отримання допомоги майже у 95% стало можливим після початку співпраці ОСББ з Проектом ЕС/ПРООН «Місцевий розвиток орієнтований на громаду». Зазначений проект передбачає фінансову допомогу на термомодернізацію та будь-які заходи з енергоефективності для ОСББ в містах з чисельністю жителів до 150 тисяч.
Для співпраці ОСББ повинні написати і подати на конкурс проектну пропозицію, після затвердження якої розпочинається безпосередня робота. Умови Проекту ЕС/ПРООН «Місцевий розвиток орієнтований на громаду» передбачають фінансову участь трьох сторін: 50% сплачує ЄС/ПРООН, тобто сам проект, 45% надається з місцевого бюджету і не менше 5% має сплатити ОСББ.
«Загальна вартість всього проекту з утеплення фасаду – 824,631 тис. грн, щодо внесків сторін, то ЕС/ПРООН надали 285,500 тис. грн, Прилуцька міська рада – 371,084 тис. грн. Так, ОСББ за умовами мікропроекту має сплатити не менше 5% вартості, а саме 167,291 тис. грн", – пояснювала фінансову складову заступник голови ОСББ «Діамант 19» Галина Підгорна.
Без участі в наведеному проекті, стверджує представник ОСББ, підготовка і безпосереднє утеплення будинку тривало б орієнтовно 40 років. Термомодернізація для об’єднання – це можливість покращити умови проживання і зменшити фінансове навантаження на жителів, враховуючи теперішні розміри тарифів.
Роботи з утеплення будинку досі тривають, їм заважають погодні умови. Проте мешканці планують весною 2016 року завершити утеплення та фарбування фасадів.
Безліч проблем ще не вирішено і в цьому будинку. Саме тому в майбутньому співвласники хочуть замінити вікна в під’їзді на енергозберігаючі.
Для того, щоб дізнатися більше про можливості, які існують для ОСББ, пропонуємо відвідати сайт Проекту «Муніципальна енергетична реформа в Україні», що сприяє зниженню витрат на енергоносії.
Марія Стронська